Tytuł: „Q&A”
Czas trwania: 60 min.
Grupa wiekowa: wszyscy
Reżyseria: Rachel Erdos
Choreografia: Rachel Erdos
Dramaturgia: Rachel Erdos
Scenografia: Rachel Erdos
Muzyka: Alon Peretz
Obsada: Dominik Więcek, Mikołaj Karczewski, Monika Witkowska, Natalia Dinges, Paweł Kozłowski
Reżyseria świateł: Paweł Murlik
Reżyseria dźwięku: Alon Peretz
Produkcja: Living Space Theatre
Współorganizator: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partnerzy: Teatr Łaźnia Nowa, Dom Utopii, Lubelski Teatr Tańca, Centrum Kultury w Lublinie
Data premiery: 8 września 2023
Miejsce premiery: Kraków, Teatr Łaźnia Nowa
Spektakl taneczny „Q&A”
W 1997 roku psycholog Arthur Aron opublikował artykuł "The Experimental Generation of Interpersonal Closeness". W swoich badaniach Aron zebrał 36 pytań przeznaczonych do dialogu między dwojgiem nieznajomych, a pytania stopniowo stawały się coraz bardziej osobiste. Według badania, otwartość na drugą osobę i postawienie się w sytuacji bezbronności rozwija silną intymność, która prowadzi do natychmiastowej miłości.
5 tancerzy... 36 pytań… Ujawnienie osobowości, życia i ich doświadczeń w kameralnym wydarzeniu tanecznym. Czy chciałbyś być sławny? Kiedy ostatnio śpiewałeś dla siebie? Dla kogoś innego? Jakie jest twoje najstraszniejsze wspomnienie? Praca „Q&A” autorstwa Rachel Erdos powstała w 2017 roku w Tel Awiwie w Izraelu. Polska edycja spektaklu powstała wyłącznie dla i we współpracy z Living Space Theatre.
Praca Rachel odniosła duży sukces i spotkała się z uznaniem widzów i krytyków, a w ostatnim czasie została zaprezentowana nie tylko w Polsce, ale i na Cyprze, w Grecji, Izraelu, Włoszech i Singapurze we współpracy z wieloma wybitnymi tancerzami z całego świata. Stało się jasne, że pytania te mogą
stanowić ramy dla wielu prac. Te same pytania za każdym razem zostają zadane różnym wykonawcom. Ich odpowiedzi są bardzo indywidualne, co sprawia, że każdorazowo powstaje zupełnie nowa praca. Rachel Erdos miała okazję stworzyć kilka rodzajów tej pracy, pierwszą w IL Young Dance Company w Szwecji, kolejną podczas programu szkoleniowego RESEARCH w Izraelu, a dalej następną tuż przed pandemią w Backhaus Dance Company, Orange County, USA.
Uniwersalne połączenie przekazu pozawerbalnego i werbalnego oraz temat emocji dotyczący każdego człowieka pozwala na to, aby spektakl trafił do widza w każdym wieku, o każdej tożsamości, narodowości, normatywności, pozanormatywności czy do osób z niepełnosprawnością, do osób ze środowisk wykluczonych. Przystępny temat oraz inkluzywność spektaklu wpływa pozytywnie na rozwój różnorodnej widowni i kształcenie kompetencji odbiorców sztuki tańca w Polsce.
Proszę czekać